Първоначално денят се очертаваше доста тегав, защото голямото момче трябваше да е на поредният пробен изпит за матурите, а се оказа, че Димо има работа чак в Своге. Отгоре на всичко времето се мръщеше, а синоптиците щедро обещаваха поройни дъждове, значи и за разходка в парка не ставаше... Еее, не! Тийнейджърът няма избор и отиде на пробен изпит, но останалите се натоварваме в колата заедно с бащаткото, пък от Своге - каквото сабя покаже.
След бърза справка в моя тефтер където си записвам "места, които трябва да посетим" избрах Вазовата екопътека и водопада Скакля. Набързо оправих раницата, като този път освен винаги присъстващите крем за слънце, репалент, мокри кърпи и вазелин за устни сложих и дъждобрани. От мен да знаете, вземете ли си дъждобран, все едно сте направили стара дервишка магия и дъжд няма да ви вали! 😃
Своге е на 42 км от София. Пътят е живописен и с много завои, минава през Искърското дефиле. Докато Дими свърши малко работа в града, аз разгледах по-подробно информацията за Вазовата екопътека.
Вазовата екопътека свързва с. Заселе и гара Бов и приблизително по средата на пътеката е водопадът Скакля. Този водопад е четвърти по височина у нас - 85 метра. Захранва се от едноименна малка рекичка Скакля и често в горещите летни дни изчезва съвсем. Екопътеката носи това име, защото Вазов е прекарал доста време в тази част на Стара планина. Тук е написал и прочутото си произведение "Дядо Йоцо гледа". По пътеката може да се тръгне от с. Заселе или от гара Бов. За нашата разходка избрах да тръгнем от Бов, тъй като в този случай изкачването е на отиване, а на връщане, когато ще сме уморени - ще вървим надолу. Препоръчвам и на вас да постъпите така.
Гара Бов е само на десетина км от Своге. Входната табела на Бов е допълнена много сладурско с едно Лю и се е превърнал в ЛюБов. След това трябва да се оглеждате за табелката, сочеща пътя към началото на Вазовата (отбивката е вляво от пътя). След 5-6 минути каране по съвсем тясно пътче се стигнахме до широко място, където оставихме колата.Въпросното уширение се намира пред голяма къща - ремонтирана, но изоставена. В двора ѝ има огромно дърво. Не знам какво е, секвоя може би?
В началото на пътеката има чешмичка с ледено студена вода! А в коритото ѝ живеят бебета-дъждовници.
Пътеката се движи покрай река Скакля и я пресича по малко мостче. Там има и зона за пикник и скална ниша, която се нарича Козарската пещера и която май служи за преспиване на някой бездомник, вътре имаше разни губери и канчета.
р. Скакля |
старо водохващане |
След около половин час изкачване по пътеката, която е широка, добре утъпкана, сенчеста и не прекалено стръмна стигнахме до площадка, от която се разкрива гледка към водопада.
водопад Скакля |
Гледка от водопада надолу |
В подножието на водопада се пресича рекичката или по-точно се прескача и започва изкачването към село Заселе и към върха на водопада. Тази част от пътеката е по-стръмната, но е снабдена със стъпала и стабилни метални парапети. До колкото прочетох в нета този участък от пътеката е изградена още през 1972 година. Част от стъпалата са разрушени, но въпреки всичко е в добро състояние.
Едва го настигнахме да го снимаме ;) |
Кацнал бръмбър на трънка... е, на камък |
От горната част на пътеката се откриват зашеметяващи гледки към околните възвишения и към Бов в ниското.
Голям зелен гущер |
В района имаше много от по-малките кафяви гущери и почти вички от тях бяха с откъснати опашки! |
Сукуленти |
Водопадът Скакля |
Платото на с. Заселе откъдето се спуска Скакля |
Отворете снимката. Текстът е интересен! |
Поляната |
Скакля - поглед от горната част |
Когато се качихме в колата бяхме освен уморени - умерено и гладни - много! Май е отличителна черта моите пътеписи да завършват с хапване... Ами какво да се прави, 60% от нашето семейство сме телци и уж по принцип не вярвам много-много в зодии, но за табиетлъка и сладокусието на телците няма място за съмнение. Та, качихме се в колата и се понесохме към, не-можете-да-познаете-къде... към Заселе! Защото при беседките горе на поляната имаше табелка за заведение, което след проверка в интернет ми се видя приятно и обещаващо.
Пътят до Заселе беше около 15 км и със много завои. Димо през цялото време мърмореше, че се надаява заведението да си струва. Най-накрая в Заселе стигнахме до тебелка, която указваше, че до комплекс Божилово (това е мястото, което си избрах) остава 1 км и сочеше тесен и доста поразбит път. Табелката имаше нещастието да е разположена точно до друго заведение с огромен двор с трева иии... абе разкошен разкош. Та, решихме да не продължаваме нататък, а да спрем тук. Спряхме, и слязохме, и влязохме... и тук се започна едно чакане.... Имаше една девойка - барманко-сервитьорка, която поздравихме, тя ни отговори с половин уста, седнахме и зачакахме. И чакахме, и чакахме, и чакахме. Девойката намусено се разхождаше около нас, но менюта или нещо друго така и не получавахме. Тъкмо се поизнервих и от кухнята на заведението излезе жена, която ни обясни, че поръчването на храна и плащането става в съседния магазин, а тук само се яде. Ми, мерси! Качихме се обратно в колата и потеглихме още километър натътък към "Божилово". Пътят е лош и тесен. В краят му вече се чудехме дали това не е някоя от поредните "Къщи за тъщи", които не са не предназначени за гости, защото беше толкова далече от всичко.За щастие сне бяхме прави.
Мястото е разкошно. гледките са спиращи дъха, а храната е ммммммммм....
Тъй като беше хладно седнахме вътре в заведението:
Това е едно местенце, в което няма меню, храната е написана само на дъската, защото е приготвена за конкретния ден, а е толкова вкууусна, сякаш е приготвена лично за теб.
Димо много ми се присмя, че си снимам бобчето и крем карамела, но те наистина заслужават снимка, нищо че не са фотогенични като стрида и аспержи
А домашните питки бяха, мммм! |
Ами това е! След вкусното хапване се върнахме в София! Малко уморени, доволни и чакащи следващия уикенд коато по план програма пак ще сме в този район.
Няма коментари:
Публикуване на коментар