Икона в храма на "Св. Теодор Тирон" изработена от каменна мозай | ка |
От тук се оправихме към Чекотинския манастир, който се намира на 14-15 км. Има множество табелки и няма вероятност да се обърка пътя.До самият манастир, който носи името на махала Чекотин води хубав път, а в двора има приличен паркинг. Все пак бих препоръчала да постъпите като нас и да отбиете колата по-рано и да си праняправите приятна разходка. ние спряхме на около километър и половина от манастира. Пътя е приятен, със съвсем лек наклон и тъй като наоколо има дървета смятам, че ще е подходящ за разходка и раздвижване дори през горещите летни дни. От манастира тръгва и пътека до крепостта Боженички урвич, на табелата е дадено ориентировъчно време 3 часа, но в последствие прочетох в интернет, че разстоянието е 4 километра.
Чекотинският манастир "Св. Архангел Михаил" е основан в края на XII век, през Второто българско царство. Той се намира на 4-5 километра от крепостта Боженишки урвич, с която е бил в тесни връзки. По време на Османското нашествие в края на XIV век манастирът е разрушен. Възстановен е отново през XV век. През XVII век е опожарен и разграбен от кърджалийските орди и е изграден отново век по-късно. Монасите от манастира са вземали активно участие в революционните комитети, изграждани от Васил Левски.
През 1990 година жилищните сгради на Чекотинския манастир изгарят отново, като неразрушена се запазва само старата църква. Само шест месеца по-късно манастирът е изграден и отворен отново. Манастирът впечатлява с размерите си и има много стаи за нощувка на посетители.
Чекотински манастир - изглед от входа |
Сградата на църквата, която датира от XII век |
Съобразихме се с молбата да не снимаме в храма и затова единствената снимка е от външната фасада с вратата, пред която е изградено съвременно предверие, където може също да се запали свещичка. Предполагам, че то се използва най-вече на големи църковни празници, когато се събират много хора на служба и не всички могат да влязат в храма.
Църквата е пищтно изписана отвътре, като стенописите са прясно реставрирани.
От църквата има пътечка, която води до манастирското аязмо и малък водопад.
От тук през рекичата има пътечка, която води към Брашлянения горски кът (поне според малка табелка закачена на един камък). Пътечката беше изключително кална и бързо се отказахме да видим мястото, до което води. Нов опит със сигурност ще направим през някой летен ден.
Доста от къщите в махалата около манастира "Св. Архангел Михаил" вече не са обитавани за съжаление. Винаги ни е много тъжно, когато посещаваме градчета и села у нас и зdбелязваме каква огромна част от домовете, някога огласяне от глъч, се посещават инцидентно или са съвсем запуснати.
На прибиране избрахме да се върнем не по магистралата, а по стария път през Витиня. Попаднахме в гъста мъгла и минаването под мостовете беше доста сюреалистично. Снимките не са добри, защото много се притеснявах, че, въпреки слабата посещаемост на пътя, някой ще ни настигне и ще спре в нашата кола :)
Няма коментари:
Публикуване на коментар