Пътят за Дяволския мост започва след село Борино в посока село Чала. От лявата страна на пътя се виждат някакви производствени халета от 90-те години. Там има паркинг където оставихме колата.
Пак там има малък музей на открито "Катранджийница".
Началото на пътеката към Дяволския мост е отбелязано от дървена арка с дяволска глава на нея. Разстоянието до Дяволския мост е 2.5 км, като по-голямата част от пътя е съвсем равен и широк. Движи се покрай затворения завод, а след това покрай река Чатак дере.
Тръгнахме по пътеката в 8.30 сутринта. Беше тихо и пусто и малко като в омагьосано кралство - забелязваха се следи от стари алеи с подивяла паркова растителност край тях.
Заводът. И тук са имали алейки за разходка. |
Около Чатак дере се носеше миризма на сяра и си мисля, че вероятно някъде в нея се вливат минерални извори, макар че никъде не открих подобна информация.
Пътят ни изведе да една стара върба, която се нарича Дървото на късмета. През 50-те години на XX век местен селянин намерил в корените ѝ 157 стари турски монети. Интересно какво ли пък е търсил, та се е хванал да копаа там.
Тук пресякохме реката по дървен мост и продължихме по пътеката, която вече става по-тясна и с лек наклон.
На мостчето |
При това мостче започват двата кръга на Дяволската пътека. Ния ще я извървим някой следващ път |
И ето ни и пред Дяволския мост. Дяволският мост е изрязан в скалите между отвесните брегове на реката. Той е с височина 30 метра, широк е 2-3 метра, а дължината му е 10 метра. Преданието гласи, че само дяволът може да премине по него.
Мостчето минава в ждрелото на реката под скалния мост. Малко е страшничко, защото стълбите са стръмни и Гого малко се уплаши. След като минахме по тази пътека се оказа че има алтернативна, която заобикаля Дяволския мост отстрани без да преминава през ждрелото.
Под Дяволския мост |
Стълбите, по които слязохме |
Дяволският мост - поглед от другата страна |
Върху Дяволския мост - поглед надолу |
Кратка почивка на пейката до дявола и обратно по пътя към колата.
Бяхме стигнали почти до паркинга, когато се появиха първите други туристи. Беше наистина вълшебно преживяване, да сме съвсем сами в гората, край реката и в ждрелото. Обещахме си следващото лято да минем по цялата Дяволска пътека.
В село Борино, малко след разклона за с.Чала и Дяволската пътека има реставрирани останки от късноантична пощенска станция (от V век). На информационната табела до нея прочетохме, че от тук е минавал римски път и че след съседното село Змеица край пътя над Сърнена река има запазен римски мост. Веднага решихме да направим бърза отбивка и до там. Дали действително е от римско време този мост, не можах да намеря достоверна информация, но до него се стига бързо и лесно, околността е красива и се запознахме с цяло стадо крави. Гого много им се зарадва.
With a moo moo here, moo moo there... |
От тук потеглихме без повече бавене обратно към Девин тъй като там ни чакаше какво?... НАШАТА ПРЕКРАСНА ЕММА РОЖДЕНИЧКА! Вече е на цели 9 години, което си е почти юбилей! Бъди щастливо наше мило момиче, нека да си много здрава, винаги усмихната и нека
всичко, с което се захванеш да ти носи радост и удовлетворение! Обичаме те!
След като хапнахме добре със съжаление напуснахме Девин и потеглихме обратно към София.
При идването ни преди 3 дни някъде преди Девин мернах мост подобен на този край Змеица само че доста по-малък. Тъ като го видях в последния момент нямахме възможност да спрем за да го разгледаме. Затова и през цялото време назад стоях на тръни и дебнех да го видя. Е, не можах, пак някак го изпуснах. Или за малко съм се разсеяла или пък е бил на такова място към което няма видимост от другата лента на пътя. Нищо де, мост не можахме да видим, но затова пък си пийнахме вода от 21-струйна чешма! Да, да, не е грешка имаше двадесет и един чучура, а водата беше сладка-сладка.
Няма коментари:
Публикуване на коментар