Денят беше толкова слънчев и топъл, толкова не януарски, че просто нямаше начин да го прекараме вкъщи пред телевизора и на масата. След кратка справка с моя "списък за бъдещи разходки" издираме идеалната дестинация - хем е сравнително близо и няма да пътуваме дълго с кола, хем достъпът е лесен, хем има възможност и да походим и да се поуморим и да изгорим малко калории от голямото плюскане. Децата биха отбой и останаха у дома да гледат телевизия, а ние с Димо потеглихме към Гигинският манастир, известен още и под името Църногорски.
Гигинският манастир "Св. св. Козма и Дамян" се намира на 5 км от с. Гигинци (Пернишко) и на около 65 км от София. Съвсем очаквано за 1-ви януари по пътищата нямаше почти никакво движение.
На няколко километра преди Гигинци се намира село Непразненци. Името е интересно, а още по-интересна беше украсата на елхата пред селското кметство.
Празнично украсената елха в с. Непразненци |
На километър преди манастира е разположено стопанство, което мисля, че е към самият манастир. Има биволи, крави, огромни прасета и страшни кучета-пазачи. Там се сдобихме и с придружител, който от самоотвежен пазач се превърна в приятен компаньон, веднага щом се промуши под оградата.
Сведения за манастира "Св. св. безсребреници и чудотворци Дамян и Козма Асирийски" има още от XI - XII век като първоначално той се е намирал в подножието на връх Тумба в местността Китка. В момента там има изграден малък скит.
Във Втората българска държава Църногорският монастир е бил облагодетелстван с богато стопанство и множество големи и доходоносни имоти, дарени от щедрите царе и боляри. Обителта се превърнала в едър феодален собственик с огромни права: получила пълен имунитет – административен, финансов и съдебен. На държавните служители се забранявало да се месят в работите на манастира и да събират каквито и да било данъци и такси от подвластните му лица. В Църногорския манастир били преписвани църковно-богослужебни книги.
С нашествието на османците условията за съществуването на манастира коренно се променили. По-голямата част от имотите му били отнети в полза на султана и на местни феодали. За разлика от много други обители, които са били разграбени, порутени и са опустели през първите десетилетия на османското владичество, Църногорският манастир не е пострадал при османското нахлуване. По това време той е бил средоточие на обществения живот на българите от съседните околии Софийска, Радомирска и Брезнишка.
Манастирът е бил разбит и опожарен, вероятно около 1737—1739 г. Опустошаването на манастира станало по следния начин: когато бил основаван Пиротският панаир, тамошните османци започнали да гледат с лошо око на манастира – като на съперник, заради ежегодното многолюдно пазарище, което ставало край неговите стени. И така, на един храмов празник те предизвикали сбиване, в което бил убит османлия. Това дало дългоочаквания повод за масово клане и подпалване на светата обител. Пламъците на огъня погълнали сградите и изпепелили безценната монастирска библиотека.
Според легендите, манастирът бил възстановен в началото на 19 век от кърджалията Кара Фрейзи, който след много разрушения и поругавания на християнски храмове и манастири, започнал възстановяването им, когато любимата му дъщеря се разболяла от тежка болест.
След 1944 година манасите са изгонени от манастира, а той е изпълзван първоначално като затвор, след това като пионерски лагер, а накрая е бил превърнат в обор.
Манастирът, е възстановен през 1998 г., като монасите го заварват почти напълно разрушен. В момента той е много добре поддържан и непрекъснато се облагородява. В сайта на манастира можете да прочетете по-подробна информация.
Манастирът от пътя |
Старата църква |
Новата манастирска църква беше затворена при нашето посещение |
Кулата |
На последния етаж в кулата |
В манастира има магазинче, в което продават различни сладка, мляко, вино - малиново, смокиново и много други. Всичко е собствено производство. Ние си купихме мляко и вино. Млякото беше чудесно, а смокиново вино ще си вземем отново следващия път, когато посетим манастира, защото това не успяхме да опитаме - току пред къщи торбичката се скъса и бутилката с виното се счупи.
Няма коментари:
Публикуване на коментар